+90 (312) 417 33 30 info@turkiyebeyinhaftasi.com
Türkiye Beyin Haftası
Memoriad

Sonuçlar

AŞAĞIDA YILLARA AYRILMIŞ SONUÇLAR BULUNMAKTADIR, LÜTFEN GÖRÜNTÜLEMEK İSTEDİĞİNİZ YILI SEÇİNİZ.

2018 TÜRKİYE BEYİN HAFTASI KUTLAMALARINDA
1 DÜNYA, 1 TÜRKİYE REKORU KIRILDI

Türkiye Beyin Haftası Rekor Denemeleri Katılımcıları

Mart ayının ücüncü haftası tüm dünyada Dünya Beyin Haftası olarak kutlanmaktadır. Dünya Beyin Haftası etkinlikleri kapsamında, Ülkemizde de 18 Mart 2018 Pazar günü Memoriad™ Türkiye Merkezi, Ankara’da Zeka Oyunları Derneği (ZEKADER) ve Memoriad™ Dünya Hafıza & Mental Matematik Olimpiyatları işbirliğinde  "Hafıza" ve "Mental Matematik" kategorilerinde DünyaAvrupa ve Türkiye Rekor Denemeleri yapıldı. “Mega Vitamin” sponsorluğunda gerçekleştirilen bu rekor denemeleri sonucunda 1 adet Dünya, 1 adet Türkiye rekoru kırıldı. Rekor denemelerinin hiçbirisinde kalem ve kağıt kullanılmadı. Tüm işlemler mental olarak yapıldı.

DÜNYA REKORU

Denemelere İstanbul’dan katılan Zülal ÖZDEMİR (14)   kendisine ait olan “Binary Sayılar (1 dakika)” Dünya (Bayanlar) Rekorunu tekrar kırdı. Bu yeni rekorda bilgisayarın rastgele ürettiği ekranda bir dakika boyunca gösterilen, 0 ve 1’lerden oluşan Binary Sayıların 186 adedini doğru hatırlayarak Dünya (Bayanlar) rekoru ünvanının tekrar sahibi oldu.

Zülal ÖZDEMİR - Binary Sayılar (1 dakika) Dünya (Bayanlar) Rekortmeni

BİNARY SAYILAR (1 DAKİKA)
Eski Dünya (Bayanlar) Rekoru Yeni Dünya (Bayanlar) Rekoru
Rekortmen Doğru Sayı Adedi Rekortmen Doğru Sayı Adedi
Zülal ÖZDEMİR 126 sayı dk. Zülal ÖZDEMİR/td> 186 sayı

TÜRKİYE REKORU

Rekor denemelerine Ankara’dan katılan Hamza Sefa KOÇ (12), ekranda gösterilen 10 takım halinde 5-haneli 2 adet sayının tamamını hiç hata yapmadan 183,16 saniyede çarparak Türkiye Zihinsel (Mental) Çarpma Kategorisi’nde Türkiye rekoru (çocuklar) kırdı.  Türkiye Rekortmeni oldu.

Hamza Sefa KOÇ –Zihinsel Çarpma (Çocuklar) Türkiye Rekortmeni

ZİHİNSEL ÇARPMA (5X5)
Eski Türkiye (Çocuklar) Rekoru Yeni Türkiye (Çocuklar) Rekoru
Koyulan alt rekor değerini geçen olmamıştı. Rekortmen Süre
Hamza Sefa KOÇ 183,16 sn.

18 MART 2017 TÜRKİYE BEYİN HAFTASI KUTLAMALARINDA İKİ DÜNYA REKORU KIRILDI

“Türkiye Beyin Haftası” etkinlikleri dolayısıyla 18 Mart 2017 Cumartesi günü Ankara’da Neva Palas Hotel'de, “MEMORİAD Dünya Mental Sporlar Federasyonu” hakemliğinde yapılan “Memoriad Mental Sporlar Dünya Rekoru Denemeleri”nde 2 Dünya, 2 Türkiye Rekoru kırılmıştır. Rekorların sahibi olan beyin sporcularımız ve kırılan rekorlara ait detaylar aşağıda verilmiştir;

Türkiye Beyin Haftası Rekor Denemeleri Katılımcıları ve Hakemler

DÜNYA REKORU

Bilgisayar tarafından rastgele üretilmiş “0” ve “1” sayılarından oluşan kombinasyondan (Binary Sayılar) 276 tanesini 1 dakika içinde hafızasına alarak hatasız hatırlayan Lise öğrencisi Ömer Faruk Doğru (17) dünya rekorunu kırarken, aynı kategoride Lise öğrencisi İlayda Eser (16) de 121 haneyi doğru hatırlayarak “Dünya Bayanlar Rekoru”nun sahibi olmuştur. Daha önceki genel dünya rekorunun sahibi 273 ile Alman sporcu Christian Schafer idi.

Ömer Faruk Doğru - Binary Sayılar (1 dakika) Dünya Rekortmeni

TÜRKİYE REKORLARI

Lise 10. Sınıf öğrencisi Burak Bilgin (16) 10 adet sekiz haneli iki sayının çarpımından oluşan işlem setlerini hatasız bir şekilde 5 dakika 53 saniyede kalem ve kağıt kullanmadan çarparak, daha önce 8 dakika 28 saniye ile Rabiya Nur Çelik’e ait olan “Türkiye Rekoru”nu kırmıştır.

“Zihinsel Çarpma” kategorisinde 10 adet beş haneli iki sayının çarpımını 2 dakika 13 saniyede hatasız bir şekilde zihinsel olarak yapan Burak Bilgin (16) “Türkiye Rekoru” kırmıştır.

Türkiye Beyin Haftası Kutlaması Etkinlikleri Kapsamında, 19 Mart 2016 Cumartesi Günü Ankara'da Yapılan Dünya - Avrupa - Türkiye Rekor Denemeleri Sonuçlarını Aşağıda Görebilirsiniz.

2016 TÜRKİYE BEYİN HAFTASI KUTLAMALARINDA 1 DÜNYA, 2 TÜRKİYE REKORU KIRILDI

Türkiye Beyin Haftası Rekor Denemeleri Katılımcıları

Tüm dünyada Mart ayının ücüncü haftasında kutlanmakta olan Dünya Beyin Haftası etkinlikleri kapsamında, Ülkemizde de 19 Mart 2016 Cumartesi günün Ankara Neva Palas Otel'de Zeka Oyunları Derneği (ZEKADER) ve Memoriad™ Dünya Hafıza & Mental Matematik Olimpiyatları işbirliğinde  "Hafıza" ve "Mental Matematik" kategorilerinde Dünya, Avrupa ve Türkiye Rekor Denemeleri yapıldı. Mega Hafıza Koleji sponsorluğunda gerçekleştirilen bu rekor denemeleri sonucunda 1 adet Dünya, 2 adet Türkiye rekoru kırıldı. Rekor denemelerinin hiçbirisinde kalem ve kağıt kullanılmadı. Tüm işlemler mental olarak yapıldı.

DÜNYA REKORU

Rekor denemelerine Ankara Etlik Mega Hafiza temsilciliğinden katılan 11 yaşındaki Asya Aksungur, ekranda 10’lu sütunlar şeklinde gösterilen 100 adet rakamı 3 set arka arkaya ortalama 28,94 saniyede doğru toplayarak Dünya Hızlı Zihinsel (Mental) Toplama (HIZLI FLASH ANZAN) Kategorisi’nde dünya rekoru (çocuklar) kırdı.  Dünya Rekortmeni oldu.

Asya AKSUNGUR – Hızlı Zihinsel Toplama (Çocuklar) Dünya Rekortmeni

HIZLI ZİHİNSEL TOPLAMA
Eski Dünya Rekoru Yeni Dünya Rekoru
Rekortmen Süre Rekortmen Süre
Asya AKSUNGUR 28,94 sn.

TÜRKİYE REKORLARI

İlk Türkiye Rekorunu "Flash Sayılar" kategorisinde, Dünya Hafıza rekortmeni Hüseyin SOYSALDI  kırdı. Flash Sayılar Kategorisi'nde, Hüseyin SOYSALDI, bilgisayarın rastgele ürettiği ekranda bir saniye hızla gösterilen 300 rakamın ilk 75 adedini hiç hata yapmadan sırayla hatırlayarak Türkiye rekoru kırdı.

Hüseyin SOYSALDI – Flash Sayılar Türkiye Rekortmeni

FLASH SAYILAR (*)
Eski Türkiye Rekoru Yeni Türkiye Rekoru
Rekortmen Doğru Sayı Adedi Rekortmen Doğru Sayı Adedi
Efe Gökhan GÜRSU 72 sayı Hüseyin SOYSALDI 75 sayı
(*) Dünya Rekortmeni : Tsogbadrakh SAIKHANBAYAR (Moğol) – 300sayı.

Bir sonraki Türkiye rekorunu Flash Sayılar Hafıza Kategorisi'nde, Eda TÜZÜN kırdı. Bilgisayarın rastgele ürettiği ve ekranda bir saniye hızla gösterilen 300 rakamın ilk 70 adedini hiç hata yapmadan sırayla hatırlayarak Türkiye Bayanlar rekoru kırdı.

Eda TÜZÜN - Flash Sayılar Türkiye Bayanlar Rekortmeni

FLASH SAYILAR (*)
Eski Türkiye Bayanlar Rekoru Yeni Türkiye Bayanlar Rekoru
Rekortmen Doğru Sayı Adedi Rekortmen Doğru Sayı Adedi
Açelya ÖZÇELİK 60 sayı Eda TÜZÜN 70 sayı
(*) Dünya Rekortmeni : Tsogbadrakh SAIKHANBAYAR (Moğol) – 300sayı.

Türkiye'nin beyin sporlarında dünyada iyi bir yere sahip olduğunu söyleyen Memoriad Dünya Hafıza ve Mental Matematik Olimpiyatları Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Beyin Haftası etkinlikleri kapsamında bu rekor denemeleri ile amaçlarının Türkiye'de herkesin dikkatini bir kez daha beyni etkin kullanma ve beyin sağlığı konusuna çekmek olduğunu belirtti.

Türkiye Beyin Haftası Kutlaması Etkinlikleri Kapsamında, 21 Mart 2015 Cumartesi Günü Ankara'da Yapılan Dünya - Avrupa - Türkiye Rekor Denemeleri Sonuçlarını Aşağıda Görebilirsiniz.

2015 TÜRKİYE BEYİN HAFTASI KUTLAMALARINDA 4 DÜNYA, 3 AVRUPA & 5 TÜRKİYE REKORU KIRILDI

Yeni Dünya, Avrupa ve Türkiye Rekortmenleri

Tüm dünyada Mart ayının ücüncü haftasında kutlanmakta olan Dünya Beyin Haftası etkinlikleri kapsamında, Ülkemizde de 21 Mart 2015 Cumartesi günün Ankara Neva Palas Otel'de Memoriad™ Dünya Hafıza & Mental Matematik Olimpiyatları denetiminde "Hafıza" ve "Mental Matematik" kategorilerinde Dünya, Avrupa ve Türkiye Rekor Denemeleri yapıldı. Mega Hafıza Koleji sponsorluğunda gerçekleştirilen bu rekor denemeleri sonucunda 4 adet Dünya, 3  adet Avrupa ve 5 adet Türkiye rekoru kırıldı. Rekor denemelerinin hiçbirisinde kalem ve kağıt kullanılmadı. Tüm işlemler mental olarak yapıldı.

DÜNYA REKORLARI

İlk Dünya rekoru denemelere Ankara' dan katılan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu olan Hakan Gürbaşlar' dan geldi. On haneli bir sayının beş haneli bir sayıya zihinsel olarak, kağıt kalem kullanmadan, bölündüğü Zihinsel Bölme kategorisinde on adet on basamaklı sayıyı beş basamaklı sayıya hatasız bir şekilde bölerek Dünya Zihinsel (Mental) Bölme Kategorisi'nde Hakan Gürbaşlar, 2 Dakika 49 saniyelik derecesiyle  Dünya Rekortmeni oldu. Daha önceki rekor 5 dakika 45 saniye ile Hindistan'lı Amit Garg'a aitti.

Hakan Gürbaşlar - 10 Haneli Bir Sayının Beş Haneli Bir Sayıya Mental Bölümü Dünya Rekortmeni

10 HANELİ BİR SAYININ BEŞ HANELİ BİR SAYIYA MENTAL BÖLÜMÜ
Eski Dünya Rekoru Yeni Dünya Rekoru
Rekortmen Süre Rekortmen Süre
Amit Garg 5:45 dk. Hakan Gürbaşlar 2:49 dk.

Rekor denemelerinde ikinci rekor İstanbul Mega Hafıza Koleji öğrencisi olan 13 yaşındaki Ömer Yiğit Ağma' dan geldi. Ekranda 0,2 saniyede hızla gösterilen tek haneli 50 rakamı 5 set arka arkaya doğru toplayarak Dünya Zihinsel (Mental) Toplama (HIZLI FLASH ANZAN) Kategorisi'nde 13 yaşındaki Ömer Yiğit Ağma, dünya rekoru kırdı.

Ömer Yiğit Ağma - Hızlı Flash Anzan Dünya Rekortmeni

HIZLI FLASH ANZAN
Eski Dünya Rekoru Yeni Dünya Rekoru
Rekortmen Süre Rekortmen Süre
- - Ömer Yiğit Ağma 0.2 sn 1 hane 50 işlem 5 set

Hüseyin Soysaldı - Hızlı Flash Anzan Dünya Rekortmeni

Flash Anzan Kategorisinde Türkiye şampiyonu ve Avrupa zihinsel matematik rekortmeni olan 13 yaşındaki Hüseyin Soysaldı bu yıl yapılan denemelerde, ekranda 0,4 saniyede hızla gösterilen tek haneli 200 rakamı 5 set arka arkaya doğru toplayarak Dünya Zihinsel (Mental) Toplama (HIZLI FLASH ANZAN) Kategorisi'nde  dünya rekoru kırdı.

HIZLI FLASH ANZAN
Eski Dünya Rekoru Yeni Dünya Rekoru
Rekortmen Süre Rekortmen Süre
- - Hüseyin Soysaldı 0.4 sn 1 hane 200 işlem 5 set

Beyin haftası rekor denemeleri, Can Atay Örken' in Dünya Zihinsel (Mental) Toplama (HIZLI FLASH ANZAN) Kategorisi'nde kırdığı dünya rekoru ile kapanmış oldu. 10 yaşındaki Can Atay Örken, ekranda 0,3 saniyede hızla gösterilen iki haneli 50 sayıyı 5 set arka arkaya doğru toplayarak dünya rekoru kırdı.

Can Atay Örken - Hızlı Flash Anzan Dünya Rekortmeni

HIZLI FLASH ANZAN
Eski Dünya Rekoru Yeni Dünya Rekoru
Rekortmen Süre Rekortmen Süre
- - Can Atay Örken 0.3 sn 2 hane 50 işlem 5 set

AVRUPA REKORLARI

FLASH ANZAN MARATONU Kategorisi'nde Avrupa rekoru arka arkaya iki kere kırıldı. İlk rekor toplam 12285,45 puan taplayarak Hüseyin Soysaldı tarafından kırılmışken, hemen arkasından 10 yaşındaki Can Atay Örken toplam 12749,65 puan toplayarak Flash Anzan Maratonu Avrupa rekortmeni oldu.

Can Atay Örken - Flash Anzan Maratonu Avrupa Rekortmeni

FLASH ANZAN MARATONU (**)
Eski Avrupa Rekoru Yeni Avrupa Rekoru
Rekortmen Puan Rekortmen Puan
Hüseyin Soysaldı 12273.46 Hüseyin Soysaldı 12285,45
  Can Atay Örken 12749,65
(**) Dünya Rekortmeni : Japon Naofumi Ogasawara36996

İkinci Avrupa  rekoru  Sezin Yalçın' dan geldi. Dünya Zihinsel (Mental) Karekök-2 Sayısı Kategorisi'nde, virgülden sonraki 629 haneyi uluslararası standart olan her bir hanenin yazılması için kullanabileceği maksimum süre 15 saniye olmak kuralına uyarak hatırlayan Sezin Yalçın Avrupa rekortmeni oldu. Eski Avrupa rekoru 500 hane ile Alman Mike Samuley'e ait.

Sezin Yalçın - Zihinsel (Mental) Karekök-2 Sayısı Kategorisi Avrupa Rekortmeni

ZİHİNSEL / MENTAL KAREKÖK-2 (*)
Eski Avrupa Rekoru Yeni Avrupa Rekoru
Rekortmen Doğru Hane Adedi Rekortmen Doğru Hane Adedi
Alman Mike Samuley 500 hane Sezin Yalçın 629 Hane
(*) Dünya Rekortmeni : Marc Umile (ABD) – 5544 Hane

Bir sonraki Avrupa rekoru denemesi  "e Sayısının Hatırlanması" kategorisinde gerçekleştirildi. Dünya "e" Sayısı Hafıza Kategorisi'nde, virgülden sonraki 3412 haneyi uluslararası standart olan her bir hanenin yazılması için kullanabileceği maksimum süre 15 saniye olmak kuralına uyarak hatırlayan Eda Tüzün "e" sayısı Avrupa hafıza rekortmeni oldu. Eski Avrupa rekoru 2130 hane ile İngiliz Karl Steenson'a ait.

Eda Tüzün "e" Sayısı Hafıza Kategorisi Kategorisi Avrupa Rekortmeni

ZİHİNSEL / MENTAL e SAYISI(*)
Eski Avrupa Rekoru Yeni Avrupa Rekoru
Rekortmen Doğru Hane Adedi Rekortmen Doğru Hane Adedi
Karl Steenson 2130 hane Eda Tüzün 3412 Hane
(*) Dünya Rekortmeni : Bhaskar Karmakar (Hindistan) – 5002 Hane

TÜRKİYE REKORLARI

İlk Türkiye Rekorunu "Sayılar Maratonu" kategorisinde, Türkiye Hafıza rekortmeni Rukiye Eyaz Çal kırdı. Dünya Sayılar Maratonu Hafıza Kategorisi'nde, Rukiye Eyaz Çal, bilgisayarın rastgele ürettiği sayılardan bir saatte 662 haneyi doğru hatırlayarak eski rekor olan 600 haneli sayıdan 62 hane daha fazla hatırlayarak Türkiye rekoru kırdı.

Rukiye Eyaz ÇAl - Sayılar Maratonu Türkiye Rekortmeni

SAYILAR MARATONU (*)
Eski Türkiye Rekoru Yeni Türkiye Rekoru
Rekortmen Doğru Sayı Adedi Rekortmen Doğru Sayı Adedi
Mücahit Aköz 600 sayı Rukiye Eyaz Çal 662 sayı
(*) Dünya Rekortmeni : Wang Feng (Çin)– 2660 sayı.

Bir sonraki Türkiye rekorunu Dünya Flash Sayılar Hafıza Kategorisi'nde, Açelya Özçelik kırdı. Bilgisayarın rastgele ürettiği ve ekranda bir saniye hızla gösterilen 300 rakamın önce ilk 48 adedini, sonra da ilk 60 adedini hiç hata yapmadan sırayla hatırlayarak Türkiye rekoru kırdı.

Açelya ÖZÇELİK - Flash Sayılar Türkiye Rekortmeni

FLASH SAYILAR (*)
Eski Türkiye Rekoru Yeni Türkiye Rekoru
Rekortmen Doğru Sayı Adedi Rekortmen Doğru Sayı Adedi
Gencercan Adıgüzel 22 sayı Rukiye Eyaz Çal 60 sayı
(*) Dünya Rekortmeni : Tsogbadrakh Saikhanbayar (Moğol)– 390sayı.

Türkiye rekorları, Dünya Zihinsel Çarpma Kategorisi'nde, Rabiya Nur Çelik, bilgisayarın rastgele ürettiği 8 haneli iki sayının 10 set çarpımını 7 dakika 23 saniyede hatasız yaparak kendisine ait Zihinsel Çarpma Türkiye rekorunu egale etmesi ile devam etti.

Rabiya Nur ÇELİK - Zihinsel Çarpma Türkiye Rekortmeni

ZİHİNSEL ÇARPMA (*)
Eski Türkiye Rekoru Yeni Türkiye Rekoru
Rekortmen Süre Rekortmen Süre
Rabia Nur Çelik 8:28 dk. Rabia Nur Çelik 7:23 dk.
(*) Dünya Rekortmeni : F. Reyes Hernandes(Küba)– 3:54 dk.

Dünya Zihinsel Toplama Kategorisi'nde, Ömer Yiğit Ağma, bilgisayarın rastgele ürettiği 10 haneli on sayının 10 set toplamını 4 dakika 44 saniyede hatasız yaparak Zihinsel Toplama Türkiye rekortmeni oldu.

Ömer Yiğit AĞMA - Zihinsel Toplama Türkiye Rekortmeni

ZİHİNSEL TOPLAMA (*)
Eski Türkiye Rekoru Yeni Türkiye Rekoru
Rekortmen Süre Rekortmen Süre
Burak Bilgin 5:09 dk. Ömer Yiğit Ağma 4:44 dk.
(*) Dünya Rekortmeni : Granth Rakesh Thakkar (Hin)– 2:51 dk.

Son Türkiye rekoru, Dünya Pi Sayısı Hafıza Kategorisi'nde, virgülden sonraki 1050 haneyi hiç hata yapmadan doğru olarak hatırlayarak Türkiye Pİ sayısı hafıza rekortmeni olan Lamia Sarıpınarlı' dan geldi.

Lamia SARIPINARLI - Pi Sayısı Türkiye Rekortmeni

Pi Sayısı (*)
Eski Türkiye Rekoru Yeni Türkiye Rekoru
Rekortmen Doğru Sayı Adedi Rekortmen Doğru Sayı Adedi
- - Lamia Sarıpınarlı 1050 sayı
(*) Dünya Rekortmeni : Chao Lu  (Çin)– 67890 sayı.
Türkiye'nin beyin sporlarında dünyada iyi bir yere sahip olduğunu söyleyen  Memoriad Dünya Hafıza ve Mental Matematik Olimpiyatları Yönetim Kurulu Üyesi , Türkiye Beyin Haftası etkinlikleri kapsamında bu rekor denemeleri ile amaçlarının Türkiye'de herkesin dikkatini bir kez daha beyni etkin kullanma ve beyin sağlığı konusuna çekmek olduğunu belirtti

2014 TÜRKİYE BEYİN HAFTASI KUTLAMALARINDA
2 DÜNYA, 4 AVRUPA & 2 TÜRKİYE REKORU KIRILDI

Yeni Dünya, Avrupa ve Türkiye Rekortmenleri

Her yıl Mart ayının ikinci haftasında kutlanan Dünya Beyin Haftası etkinlikleri kapsamında, Türkiye'de 15 Mart 2014 Cumartesi günü Memoriad™ Dünya Hafıza & Mental Matematik Olimpiyatları denetiminde Ankara Demora Otel'de "Hafıza" ve "Mental Matematik" kategorilerinde Dünya, Avrupa ve Türkiye Rekor Denemeleri yapıldı. Türkiye Mental Aritmetik Derneği, Mega Hafıza ve Mega Vitamin sponsorluğunda gerçekleştirilen bu rekor denemeleri sonucunda 2 adet Dünya, 4  adet Avrupa ve 2 adet Türkiye rekoru kırıldı. Rekor denemelerinin hiçbirisinde kalem ve kağıt kullanılmadı. Tüm işlemler mental olarak yapıldı.

DÜNYA REKORLARI

İlk Dünya rekoru Antalya’dan rekor denemesi için gelen 14 yaşındaki 9. sınıf öğrencisi Halil Uğur Adıgüzel tarafından kırıldı. Halil Uğur 20 haneli iki sayıyı kalem ve kağıt kullanmadan mental olarak 4 dakika 30 saniyede (4:30 dk.) hiç hatasız yapmayı başararak “20 Haneli İki Sayının Mental Çarpımı” kategorisinde “Dünya Rekortmeni” oldu. Kırılan Dünya rekorunun bir önceki sahibi 4 dakika 44 saniye ile Hintli Granth Rakkesh Thakkar’dı.

İkinci dünya rekoru “Hızlı Flash Anzan” kategorisinde Can Atay Örken’den geldi. Bu kategoride Can Atay 0.5 sn hızla ekranda gösterilen 2 haneli 50 set sayıyı arka arkaya 5 kere hata yapmadan hesaplayarak “Hızlı Flash Anzan Dünya Rekortmeni” oldu.

AVRUPA REKORLARI

İlk Avrupa rekoru “Zihinsel Karekök Dünya Rekortmenleri”nden olan Hakan Gürbaşlar’dan geldi. “6-Basamaklı 10 sayının Karekök Hesabı” kategorisinde ODTÜ Matematik bölümü mezunu Hakan Gürbaşlar işlemleri hiç hatasız 2 dakika 39 saniyede (2:39 dk.) yaparak kendisine ait olan Avrupa rekorunu tekrar kırdı. Hakan Gürbaşlar bu skorla bu kategorinin Dünya sıralamasında da 5. sıradan 3. sıraya çıktı. Hakan Gürbaşların bir önceki Avrupa rekoru 4 dakika 55 saniye (4:55 dk.) idi. Bu kategorinin 1 dakika 7 saniyelik (1:07 dk) mevcut Dünya Rekoru Hintli Granth Rakesh Thakkar’a ait.

Bir sonraki Avrupa rekoru denemesi “Flash Anzan Maratonu” kategorisinde oldu. Bu kategoride “Memoriad Olimpiyat Yazılımı” tarafından rastgele üretilerek ekranda gitgide süreleri azalırken, adetleri artarak ekranda görünen çok sayıda bir,  iki, üç ve dört haneli sayıların  mental olarak doğru toplamalarından puan toplanarak rekor kırılabiliyor. Bu kategoride üç Avrupa rekoru arka arkaya geldi. İlk Avrupa Rekorunu 9777.04 puan toplayan  10 yaşındaki 4. öğrencisi  Can Atay Örken kırdı. Hemen ardından bu rekoru 10181.12 puan toplayan 12 yaşındaki 6. sınıf öğrencisi Hüseyin Soysaldı tekrar kırdı. Üçüncü denemede Hüseyin Soysaldı bu kez 12273.46 puan toplayarak Avrupa rekorunu tekrar kırdı. Hüseyin Soysaldı bu rekorla Dünya sıralamasında üçüncü sıraya yükseldi. Kırılan Avrupa rekoru 8688.90 puanla İspanyol Malika Aidasani’ye aitti.

TÜRKİYE REKORLARI

İlk Türkiye Rekorunu “Flash Sayılar” kategorisinde 12 Yaşındaki 6. sınıf öğrencisi Gencercan Adıgüzel kırdı. Bu kategoride “Memoriad Olimpiyat Yazılımı” tarafından rastgele üretilerek ekranda bir saniye aralıklarla gösterilen 300 adet tek haneli sayının sırasıyla hafızada tutularak hatasız hatırlanması gerekiyor. Yarışmacı ilk hata yaptığı haneye kadar puan kazanabiliyor. Gencercan Adıgüzel bu kategorinin rekor denemesinde daha önce 22 sayı ile kendisine ait olan Türkiye rekorunu 38 sayı ile ve 42 sayı ile iki kere tekrar kırdı.

Türkiye’nin beyin sporlarında dünyada iyi bir yere sahip olduğunu söyleyen  Memoriad Dünya Hafıza ve Mental Matematik Olimpiyatları uluslararası dönem başkanı Melik Duyar, Türkiye Beyin Haftası etkinlikleri kapsamında bu rekor denemeleri ile amaçlarının Türkiye’de herkesin dikkatini bir kez daha beyni etkin kullanma ve beyin sağlığı konusuna çekmek olduğunu belirtti.

DÜNYA REKORU

Halil Uğur Adıgüzel
20 Haneli İki Sayının Mental Çarpımı Dünya Rekortmeni

20 HANELİ İKİ SAYININ MENTAL ÇARPIMI
Eski Dünya Rekoru Yeni Dünya Rekoru
Rekortmen Süre Rekortmen Süre
Granth Rakesh Thakkar 4:44 dk. Halil Uğur Adıgüzel 4:30 dk.

Can Atay Örken
Hızlı Flash Anzan Dünya Rekortmeni

HIZLI FLASH ANZAN
Eski Dünya Rekoru Yeni Dünya Rekoru
Rekortmen İşlem Rekortmen İşlem

-

-

Can Atay Örken 0.5 sn 2 hane 50 işlem 5 set

AVRUPA REKORLARI

Hüseyin Soysaldı
Flash Anzan Maratonu Avrupa Rekortmeni

FLASH ANZAN MARATONU (**)
Eski Avrupa Rekoru Yeni Avrupa Rekoru
Rekortmen Puan Rekortmen Puan
Malika Aidasani 8688.90 Can Atay Örken 9777.04
    Hüseyin Soysaldı 10181.12
    Hüseyin Soysaldı 12273.46 (Bu skor Dünya 3.sü)
(**) Dünya Rekortmeni : Japon Naofumi Ogasawara36996

Hakan Gürbaşlar
6 Basamaklı Zihinsel Karekök Avrupa Rekortmeni

ZİHİNSEL / MENTAL KAREKÖK (*)
Eski Avrupa Rekoru Yeni Avrupa Rekoru
Rekortmen Süre Rekortmen Süre
Hakan Gürbaşlar 4:55 dk. Hakan Gürbaşlar 2:39 dk. (Bu skor Dünya 3.sü)
(*) Dünya Rekortmeni : Hintli Granth Rakesh Thakkar – 1.07 dk.

TÜRKİYE REKORU

Gencercan Adıgüzel
Flash Sayılar Türkiye Rekortmeni

FLASH SAYILAR (***)
Eski Türkiye Rekoru Yeni Türkiye Rekoru
Rekortmen Doğru Sayı Adedi Rekortmen Doğru Sayı Adedi
Gencercan Adıgüzel 22 sayı Gencercan Adıgüzel 38 sayı
    Gencercan Adıgüzel 42 sayı
(***) Dünya Rekortmeni : Moğolistanlı Tsogbadrakh Saikhanbayar300 sayı.

Sponsorlarımız

Memoriad Mega Hafıza Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi Mega Vitamin Mental Aritmetik Derneği